اجتماعیاخبارسیاسی

برجامی با کمترین هزینه و بیشترین فایده برای ملت

“مهدی مطهرنیا” کارشناس مسایل بین‌الملل؛ معتقد است: مخالفت ها و موافقت ها با برجام در یک جامعه ملی و یک نظام سیاسی دموکراتیک باید پذیرفته و به هر دو نظر احترام گذاشته شود. اما در نهایت آنچه که باید به آن عمل کرد این است که کمترین هزینه ها و بیشترین فایده ها را برای ملت در برداشته باشد.

دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و از آن زمان، تحریم‌های فراگیر علیه ایران اعمال کرد. سیاست اعمال فشار حداکثری بر ایران برای وادار کردن این کشور به مذاکره بر سر توافقی جدید اجرا شد اما در این مدت مردم ایران در مقابل بیشترین تحریم ها تحمل کردند تا اینکه عمر این دولت نامیون در آمریکا به پایان رسید تا اینکه در حالی این روزها بحث بازگشت آمریکا به برجام بار دیگر داغ شده که یکی از اصلی‌ترین شعارهای جو بایدن رییس جمهوری دموکرات آمریکا بازگشت به توافق هسته‌ای بود. بایدن که از ۲۰ ژانویه عملاً دولت آمریکا را در دست گرفته با چینش کابینه خود به صورت تلویحی سیگنال‌هایی مبنی بر تمایل به بازگشت به میز مذاکرات با ایران نشان داده است. با این وجود همچنان برخی بر این باورند که سنگ‌اندازی‌هایی از طرف برخی دیگر از مسوولان ایالات متحده در مسیر بازگشت به برجام احساس می‌شود و اما یک طرف دیگر هم در این توافق وجود دارد و آن هم ایران است. در ایران هم ۲ نوع دیدگاه نسبت به برجام وجود دارد و عده ای معتقد هستند که نخست باید تمام تحریم ها برداشته شود و مذاکرات انجام شود و اما عده ای که در پی سنگ اندازی هستند برجام را مضر می دانند. اهمیت این مساله باعث شد تا پژوهشگر ایرنا با «مهدی مطهرنیا» کارشناس مسایل بین الملل به گفت و گو بپردازد که در ادامه می خوانیم:

برجام و همگرایی بیشتر آمریکا با جامعه بین المللی

مطهرنیا گفت: بازگشت به برجام یک جهت گیری است که در امتداد ایالات متحده آمریکا معنا دار می شود؛ به عبارت دیگر نه آمریکا نه ایران نمی تواند به گذشته برجام بازگردند بلکه باید اراده خود را متوجه رفتن به سمت آینده با محمل قرار دادن و سخن گفتن برجام قرار دهند. آنچه که با عنوان برجام از سوی بایدن مطرح شد در واقع برگشت به پیش سازوکار بود که در آن ایالات متحده آمریکا بتواند همگرایی بیشتری با جامعه بین المللی را برای خود فراهم سازد.

این کارشناس مسایل بین الملل در مورد بازگشت بایدن به برجام اظهار داشت: بایدن در پرتو شعار بازگشت به برجام اهدافی را دنبال می کند که از جمله آنها بازگشت آمریکا به عرصه بین المللی با جهت‌گیری همگرایانه و همچنین شکل دادن مجدد به میراث اوبامایی در ارتباط با شکل دادن به نظام تک قطبی است. به گونه ای که بازگشت به برجام در واقع در معنا بازگشت به سازوکاری را نشان می دهد که در آن آمریکا و متحدین اروپاییش در کنار رقبای بین المللی نظم جدیدی را برای حل بحران بین المللی دنبال کنند که در پرتو ارتباط آمریکا و قدرت های بزرگ جهانی در قالب متحدان اروپایی و رقبای بین المللی شکل می گیرد. براساس همین معناست که آمریکا گام های قدرتمندی را در جهت این معنا برمی دارد و علیرغم آنکه سخن از بازگشت به برجام گفته شده بود نشانه های بسیار صریحی مبنی بر بازگشت به ۵+۱ به نام برجام دیده می شود.

تفاوت بد بودن با مضر بودن 

مطهرنیا در مورد اینکه عده ای می گویند بازگشت به برجام مضر است، بیان داشت: اینکه بگوییم بازگشت به برجام برای ایران مضر است از این جهت امر قابل پذیرشی است که اگر برجام را از نظر واقع گرایی سیاسی امری تمام شده تلقی کنیم که بازگشت به سازوکار ۵+ ۱ در جهت ایجاد وحدت بیشتر با واشنگتن می تواند به ایران به عنوان جامعه هدف حرکت ایالات متحده آمریکا ضربه بزند؛ اما اگر مضر بودن را به این معنا قرار بدهیم که توافقنامه ای تحت عنوان برجام ضرر داشته است و توافقنامه را مانند آمریکایی ها به ویژه دونالد ترامپ یک توافقنامه بد بنامیم باید بگوییم که در جای خود دارای نقاط ضعف خواست خویش است چرا که همین برجامی که با انتقادهای شدید روبه رو است اکنون به نظر بسیاری ایجاد کننده یک حرکت معنادار در دست یابی به قدرت بیشتر و فزون‌تر برای ایران است. بدین ترتیب می بینید که طیف تعریف شده ای از مخالفان و منتقدین نظام حاکم بر تهران، برجام را یک توافقنامه بد می دانند لذا بد دانستن برجام به عنوان یک توافقنامه بین ایران و نمایندگان قدرتمند جامعه بین الملل تفاوت زیادی خارج از معنای مضر بودن را نشان می دهد.

آرامش نسبی حاصل از برجام

این کارشناس مسایل بین الملل در خصوص راهگشا بودن بازگشت به برجام در شرایط فعلی برای جامعه ایران اظهار داشت: بازگشت به برجام می تواند حداقل فضای آرامش بهتری ایجاد کند و  وضعیت حاد کنونی در لایه های گوناگون بحران خیز جامعه ایران را ترمیم کند. چه از نظر اقتصادی چه از نظر سیاسی چه از نظر اجتماعی و حتی فرهنگی جامعه ایران دچار بحران شدید و چالش های بزرگ قرار دارد که آرامش و امید به آینده در جهت یک انسجام و وحدت ملی برای گذار از این بحران ها و استفاده از چالش ها نیاز است برجام و آرامش نسبی ناشی از پذیرش آنها می تواند فضای تنفسی مناقصه در این جهت ها ایجاد کند.

مخالفت ها و موافقت ها در مورد برجام باید پذیرفته شود

وی در پاسخ به این پرسش که؛در فضای دوقطبی که در جامعه ایجاد شده عده ای با برجام مخالفت می کنند؛ آیا این مخالف ها ناشی از اهداف تخریبی دولت و یا هدف انتخاباتی است؟  گفت: مخالفت ها و موافقت ها در جامعه ملی باید پذیرفته شود و هر هدفی که در پشت این موافقت ها یا مخالفت ها وجود دارد باید به آن با دیده احترام نگریست. اینکه گروه ها و جناح های مختلف چه هدفی را در موافقت یا مخالفت دنبال می کنند یک امر طبیعی است. هر جناح سیاسی در پی کسب قدرت و آنگونه که “مارکس وبر”  آلمانی می گوید که حزب خانه قدرت است. یکی دارای قدرت است و حزب حاکم است و به حفظ قدرت می اندیشد و به طبع سیاست هایی را اتخاذ می کند که حفظ وضع موجود شکل بگیرد و دیگری حزب خواهان کسب قدرت و افزایش آن است که بالطبع سیاست هایی را اتخاذ می کند که در این مسیر قابل قبول باشد و لذا در یک نظام سیاسی دموکراتیک باید به هر دو آنها احترام گذاشت اما آنچه که باید عمل کرد اهمیت دارد؛ آنچه که کمترین هزینه ها و بیشترین فایده ها برای ملت ها در بر دارد؛ باید متوجه این موضوع ها باشیم.

 توافقنامه ای  مثبت در جهت ایجاد فضای حرکتی سازنده 

مطهرنیا در پایان در خصوص دیدگاه شخصی خود در مورد بازگشت به برجام؛ یادآور شد: آنچه که من باور دارم آن است که برجام یک توافقنامه مثبت در جهت ایجاد فضای حرکتی سازنده در راستای حضور ایران در تعاملات بین المللی محسوب می شد که در یک موقعیت زمانی به عنوان یک تصمیم حکومتی از طریق حاکمیت اعمال قدرت از ایران پذیرفته شد اما چه از سوی طرف های مقابل و چه از سوی ایران این توافقنامه تاریخی نتوانست به هیچ تعهدنامه‌ بین المللی تبدیل شود و در مسیر حرکت خود با اعوجاجات موجود کارایی چندانی را از خود نشان نمی دهد.

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

 1. Our dating platform is the perfect option for active individuals who are searching for love.
  The mobile platform allows you to connect with interesting individuals whenever you want.
  Join the online community today and start your adventure to meeting the right person with Flirt finder.

 2. “Each investment has its own unique risks, potential rewards, and barriers to entry,” says Anna Sergunina, president and CEO of MainStreet Financial Planning. “Homeownership and flipping require significant capital and expertise, while stocks, REITs, and bitcoin can be more volatile. Bonds, CDs, and money market accounts offer lower risk, but potentially lower returns.” More likely, increasing adoption and a seemingly inevitable if delayed bona fide Bitcoin ETF will prompt the next leg up. So, to answer the titular question: Yes, you should invest in Bitcoin now, especially if you have faith that logic will eventually prevail and a Bitcoin ETF will be not only permitted, but commonplace. For those who tuned in late, bitcoin is a type of digital currency that exists only online and operates using peer-to-peer technology. It was launched in 2009 by an unknown person (or persons) using the pseudonym Satoshi Nakamoto. Bitcoin can be used both as a form of payment and an investment, much like government-issued fiat currencies (what we call “money”). However, virtual currencies like bitcoin have no paper version, central control or government authority regulating their supply.
  https://www.pure-bookmark.win/how-much-btc-should-i-own
  “One of the major obstacles in the world of crypto is the complex process of paying for transactions or operations on blockchains. Each operation, whether it’s a simple token transfer or a more intricate interaction with a smart contract, incurs a cost known as a ‘gas’ fee. In the case of Ethereum, this gas fee must be paid in the blockchain’s native token, ETH,” Visa said. A connection to the Ethereum network (a Provider) Holds your private key and can sign things (a Signer) For explanations of our data calculations, check docs.oneland.world . For metaverse market and project data, check oneland.world. However, how does Visa streamline transaction fee payments on the blockchain? According to the diagram provided by Visa, a user seeking to buy $200 worth of Ether (ETH) on a crypto trading platform with only $1000 USD Coin (USDC) and no ETH can initiate the transaction in a self-custodial wallet that supports ERC-4437. They can then opt for a Visa Card to cover the gas fees.

 3. If you already own Bitcoin, you can combine this technique with holding them in one of the savings accounts mentioned above to maximise earnings.  In order to buy bitcoin, you must first download a bitcoin wallet or sign up for an online bitcoin wallet like Coinbase and create a bitcoin address (ex: 3EfKz5Mo7fvL9byK15527xCiDhxs1bVD25). Your bitcoin address is where bitcoin is sent to and from so it ends up in your wallet. Kevin here, founder of Floating Point Group. I just wanted to say that you guys are killing it. Some of our best applicants are coming from your site. Very happy with what we’re seeing so far! Next up, after bitcoin trading comes the investing part. Investing in Bitcoin will teach you about the importance of selling your Bitcoins at the right time. Buying Bitcoin for sale at the right time is a sort of technique that plays an essential role in helping the Bitcoin trader make profits from Bitcoin. For example, in case you want to make a long-term investment, it is better to keep Bitcoins in a hardware wallet.
  https://augustjfcq677899.worldblogged.com/27541077/manual-article-review-is-required-for-this-article
  Miners flocked to the country to take advantage of cheap energy and loose regulation. Now most of them have moved on, leaving little behind but moldering equipment and social tension. Read More: Free Bitcoin Mining: Can I Mine Bitcoin For Free? Once there are no Bitcoins left for mining rewards, the transaction fees should be high enough of an incentive for miners to continue running the network. Block rewards are the only way in which new Bitcoins are created and enters into circulation. Now if you understand how many blocks are mined in a day and how many coins are rewarded from each block you’ll know how many Bitcoins are being mined. We’ve found one company that’s positioned itself perfectly as a long-term picks-and-shovels solution for the broader crypto market — Bitcoin, Dogecoin, and all the others. In fact, you’ve probably used this company’s technology in the past few days, even if you’ve never had an account or even heard of the company before. That’s how prevalent it’s become.

 4. Автоматизированное нанесение штукатурки — инновационный способ выполнения штукатурных работ.
  Он заключается в использовании штукатурных станций, как правило, произведенных в Германии, что обеспечивает раствор приготавливается и апплицируется на стену автоматически и под давлением.
  Машинная штукатурка С подтвержденной гарантией До ۳۲ процентов выгоднее обычной, Можно клеить обои без шпаклевки от кампании mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru
  Таким образом, повышается сцепление с поверхностью, а время работ уменьшается в пятеро–шестеро, в сравнении с традиционным методом. За счет автоматизации и упрощения работы цена штукатурки стен за квадратный метр становится доступнее, чем в случае традиционного способа.
  Для автоматизированной штукатурки применяются смеси, разработанные для механизированной штукатурки, ценовой диапазон меньше чем при ручной отделке примерно на ۳۰ процентов. При соответствующих навыках и опыте специалистов, а также при соблюдении всех технологических правил, оштукатуренная поверхность получается абсолютно ровной (профессиональные стандарты) и полированной, поэтому последующая обработка шпатлевкой не требуется, что предоставляет дополнительные финансовые возможности для клиента.

 5. Полутвёрдая стяжка – метод проектирования полок. Устройство полусухой стяжки дает возможность подготовить ровное основание для окончательного покрытия.
  полусухие стяжки Мы сделаем супер ровную стяжку пола. ۷ лет опыта работы От ۵۰۰ рублей за квадратный метр
  Обслуживание полутвёрдой стяжки осуществляет постоянный контроль и устранение недостатков с использованием технических средств.

  Специализированные инструменты для полусухой стяжки даёт возможность осуществить процесс устройства с выдающейся точностью. Частично сухая стяжка пола представляет собой эффективный вариант для гарантирования надежной базы для последующих процедур.

 6. ۱хбет — популярная букмекерская контора. Заводите профиль на сайте компании и получайте бонусы. Поставьте на команду по душе. Получите выгодные коэффициенты.
  ۱xbet вход

 7. Леди по вызову из Москвы готовы подарить вам незабываемые моменты. Эксклюзивное объявление: мне ۱۸ лет, и я готова подарить тебе невероятный минет в машине. Ощути магию настоящего наслаждения! проститутка метро коломенское. Профессиональные куртизанки ждут вашего звонка. Узнайте, что такое настоящее удовлетворение в компании кокеток из столицы.

 8. Модернизация апартаментов — наша специализация. Техническое обслуживание дома в сфере жилья. Мы предлагаем модернизацию жилого пространства с гарантированным качеством.
  https://remont-kvartir-brovari.kyiv.ua/

 9. Леди по вызову из Москвы готовы подарить вам незабываемые моменты. Эксклюзивное объявление: мне ۱۸ лет, и я готова подарить тебе невероятный минет в машине. Ощути магию настоящего наслаждения! индивидуалки перово. Эскорт-леди ждут вашего звонка. Узнайте, что такое настоящее удовлетворение в компании кокеток из столицы.

 10. MOTOLADY предлагают услуги аренды и проката мотоциклов и скутеров в Хургаде, Эль Гуне и Сахл Хашиш. MOTOLADY – одна из самых популярных компаний по прокату мотоциклов и скутеров. Они предлагают большой выбор транспортных средств по разумным ценам. MOTOLADY компания, специализирующаяся на Прокат мотоцикла в Эльгуне и Эль Гуне. Они предлагают услуги доставки транспорта в любое удобное для вас место. У нас в наличии различные модели транспортных средств по доступным ценам. Перед арендой транспорта обязательно ознакомьтесь с правилами и требованиями компании, также проверьте наличие страховки и необходимые документы для аренды.

 11. Оцифровка документов цена за лист — это наше направление. Мы предоставляем услуги перевода на цифровой носитель с использованием технологических инноваций. Сотрудничество с нами — это быстрый способ сделать вашу документацию доступной в электронной форме.

 12. ۱хбет официальный сайт – это популярная букмекерская компания, предлагающая широкий выбор ставок на спорт, казино и многое другое. С высокими коэффициентами и удобным интерфейсом, ۱xbet привлекает множество игроков. Он также предоставляет возможность онлайн-трансляций событий. ۱xbet создает захватывающий игровой опыт для своих пользователей.

 13. ۱хбет официальный сайт– это популярная букмекерская контора, предоставляющая широкий выбор ставок на спорт и казино. Сайт обладает удобным интерфейсом, мобильной версией и приложением для удобства пользователей. ۱xBet также известен разнообразными акциями и бонусами, делая игровой опыт более захватывающим.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا