اخباراقتصادسیاسی

تفاهم نامه همکاری های اقتصادی بین استانداری گلستان و رئیس جمهوری تاتارستان منعقد شد

رئیس جمهور تاتارستان روز دوشنبه ۲۸ شهریور در راس هیاتی بلند پایه تجاری برای انعقاد تفاهم نامه همکاری دو جانبه توسعه روابط تجاری اقتصادی و امضا تفاهم نامه همکاری به گرگان مرکز استان گلستان سفر کرد.
به گزارش خبرنگار مردم گلستان از سالن همایش های استانداری گلستان، در این سفر که به میزبانی استانداری گلستان برگزار شد رئیس جمهور تاتارستان با ابراز امیدواری به ایجاد فرصت های جدید در اجرای پروژه های مشترک گفت: تاتارستان می‌تواند برای ایران دروازه ورود به بازار روسیه باشد و برای تحقق این امر اعلام آمادگی می‌کنیم و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
رستم مینیخانوف افزود: برای همکاری با ایران بواسطه اشتراکاتات متعدد فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ارزش زیادی قائل هستیم تا بتوانیم سطح همکاری ها را توسعه دهیم .
وی با اشاره به توجه ویژه رئیس جهور روسیه به کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی با اشاره به ظرفیت ترانزیت ایران گفت: باید کریدور بین المللی در مسیر جدید را بررسی کرده و مسیری انتخاب کنیم که از همه موثرتر باشد.
رئیس جمهور تاتارستان در ادامه اظهار داشت: اعزام نیروی انسانی به روسیه در حوزه ساخت و ساز کشاورزی مد نظر قرار دارد که باید بیشتر روی آن کار کرد.
وی سپس تاکید کرد: با توجه به نیاز دو طرف به یکدگیر باید تبادلات کالاها و خدمات را ده‌ها برابر افزایش دهیم و در این راستا تاتارستان می‌تواند بعنوان دروازه ورود به بازار روسیه فرصت های سرمایه گذاری را فراهم کنیم.
علی محمد زنگانه استاندار گلستان در این نشست با اشاره به افق های روشن دو کشور گفت : تقویت روابط ایران و روسیه در قالب‌های دوجانبه و چندجانبه می تواند موجب رونق اقتصاد دو ملت و تقویت امنیت منطقه‌ای و بین المللی ‌شود.
استاندار گلستان افزود: جمهوری تاتارستان از ظرفیت‌های اقتصادی گسترده، بخصوص در عرصه‌های انرژی، تجارت، کشاورزی، صنعت و فناوری برخوردار است که زمینه ساز همکاری های سودمند برای تعاملات دو یا چندجانبه با کشورهای مختلف است.
ایشان با بیان اینکه آماده توسعه حداکثری روابط پایدار با افق بلند مدت گفت: تلاش می‌کنیم توافقات اساسی بین استان گلستان و جمهوری تاتارستان با محوریت تاتارستان به عنوان رییس کارگروه چشم اندازه راهبردی جهان اسلام شود.
رئیس جمهور تاتارستان در این نشست یک روزه با استقبال از اعزام نیروی انسانی ایران به روسیه گفت کشور روسیه به ویژه در حوزه‌های ساخت و ساز و کشاورزی نیازمند نیروهای توانمند است اما در حوزه پیشنهاد کریدور شمال- جنوب از اینچه برون باید مورد بررسی قرار گیرد چون پیشنهاد مسیر تبریز را هم داریم.

استاندار گلستان ۱۵ تا ۱۸ تیر سال جاری به دعوت رستم مینیخانوب رییس جمهور تاتارستان به همراه هیاتی از معاونان و مشاوران خود به این جمهوری روسیه سفر کرده بود.
علی‌محمد زنگانه در این سفر علاوه بر افتتاح اتاق تعاون گلستان در شهر کازان، با روسای آژانس توسعه سرمایه‌گذاری، اتاق بازرگانی و صنایع و وزیران کار و امور اجتماعی و نیز کشاورزی جمهوری تاتارستان دیدار و گفت و گو کرد و از نمایشگاه اگری ولگا با حضور شرکت‌های تعاونی تولیدی در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در گلستان بازدید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا