اخباراقتصاد

تولیدات دامی گنبدکاووس سالانه حدود ۱۵۹ هزار تن است

رییس اداره امور دام جهادکشاورزی گنبدکاووس، حجم تولیدات دامی شامل مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز، شیر و عسل این شهرستان را سالانه حدود ۱۵۹ هزار تن اعلام کرد و گفت که گنبدکاووس رتبه نخست تولیدات این بخش در استان گلستان را در اختیار دارد.

حسن لگزایی افزود: هم اکنون میزان تولید گوشت مرغ در گنبدکاووس با ۱۷۳ واحد مرغداری فعال و ظرفیت جوجه ریزی هر دوره حدود ۶ میلیون قطعه، سالانه ۴۲ هزار تن است.

وی گفت: این شهرستان ۲ واحد تولید تخم مرغ با ظرفیت تولید روزانه ۹۰ تن و سالانه ۳۲ هزار و ۸۵۰ تن دارد که از این جهت نیز گنبدکاووس رتبه نخست استان گلستان را در اختیار دارد.

لگزایی، میزان دام سبک و سنگین گنبدکاووس را نیز حدود ۴۴۵ هزار راس اعلام کرد و افزود: این شهرستان سالانه ۷۷ هزار و ۴۰۷ تن شیر و ۶ هزار و ۴۰۰ تن گوشت قرمز تولید و روانه بازار مصرف می‌کند.

وی، تولید سالانه ۴۲ تن عسل و حدود ۱۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه را از دیگر ظرفیت های بخش دامی گنبدکاووس برشمرد و اضافه کرد: هم اکنون ۴۰۰ راس گاومیش و چهار هزار نفر شتر به همراه هفت واحد تولید خوراک دام و طیور نیز در این شهرستان وجود دارد.

رییس اداره امور دام مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس همچنین میزان نیاز بخش دام این شهرستان به نهاده‌هایی مانند جو، کنسانتره و سبوس را سالانه ۵۸۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: بخشی از این نهاده ها با قیمت مصوب و از طریق درگاه الکترونیکی “بازارگاه” در اختیار دامداران و فعالان این بخش قرار می‌گیرد.

لگزایی، میزان اشتغال در بخش دام گنبدکاووس را ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: در صورت پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش با کامزد پایین به فعالان این بخش، ظرفیت تولید و اشتغال آن تا ۳۰ درصد قابل افزایش است.

وی، نبود کشتارگاه صنعتی طیور را از دیگر نیازهای بخش دام جهادکشاورزی گنبدکاووس ذکر کرد و اظهار داشت: پیگیری‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذار انجام شده و چند نفر در این بخش اعلام آمادگی کردند.

گنبدکاووس با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت و دارا بودن ۱۶۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی نیز از شهرستان‌های مهم تولیدات این بخش در استان گلستان است و مجموع تولیدات دامی، زراعت و باغبانی آن سالانه حدود یک میلیون تن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا