اخبارورزش

جشنواره زیبایی اسب اصیل ترکمن در کلاله آغاز شد

شانزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن با شرکت ۱۶۲ راس اسب از ۱۰ استان امروز یکشنبه به میزبانی روستای صوفیان شهرستان کلاله واقع در شرق گلستان آغاز شد.

در این جشنواره اسب‌هایی از خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، مازندران، گیلان، یزد، فارس، تهران و گلستان حضور دارند که در ۱۰ دور نریان و مادیان از کره پای مادر تا سلیمی‌ها با هم رقابت می‌کنند.

طبق اعلام مسوولان برگزار کننده این مسابقات در ۱۰ دور شامل دور اول آیندگان(مادیان) با حضور ۱۰ راس اسب، دور دوم آیندگان (نریان) با حضور ۱۱ راس اسب، دور سوم کره‌های یک سال مادیان با حضور ۱۸ راس اسب، دور چهارم کره‌های یک ساله مادیان با حضور ۱۹ راس اسب، دور پنجم کره‌های ۲ ساله مادیان با حضور ۲۲ راس اسب، دور ششم کره‌های ۲ ساله نریان با حضور ۱۶ راس اسب، دور هفتم مادیان سه تا پنج ساله با حضور ۲۲ راس اسب، دور هشتم نریان سه تا ۶ ساله با حضور ۱۳ راس اسب، دور نهم مادیان ۶ سال به بالا با حضور ۱۴ راس اسب و دور دهم نریان ۶ سال به بالا با حضور ۱۷ راس اسب برگزار می‌شود و در پایان با قضاوت داور بین المللی از اسپانیا، اسب‌های‌ اول تا سوم هر دور انتخاب خواهند شد.

به گزارش مردم گلستان به نقل از ایرنا، صنعت پرورش اسب ترکمن که در بین اهالی ساکن در استان گلستان از جمله مناطق گنبدکاووس، کلاله، مراوه‌تپه، آق‌قلا و بندرترکمن جایگاه ویژه‌ای دارد، زمانی می‌تواند در ایجاد درآمد برای پرورش دهنده و اشتغالزایی برای جوانان استان مفید باشد که مسوولان و متولیان زمینه صادرات و همچنین رونق بیشتر برنامه‌هایی مانند جشنواره زیبایی اسب ترکمن به میزبانی کلاله و برگزاری مسابقات منطقه‌ای و بین المللی را در رشته‌های مختلف سوارکاری فراهم کنند.

پانزدهمین دوره جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن سال گذشته با شرکت ۱۵۴ راس اسب از استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، مازندران، البرز، گیلان، زنجان، فارس، قزوین، اصفهان، تهران و گلستان به میزبانی روستای صوفیان شهرستان کلاله واقع در شرق گلستان برگزار شده بود.

حدود سه هزار سر اسب ترکمن در بیشتر نقاط گلستان از جمله گنبدکاووس، کلاله، گالیکش، مراوه‌تپه، آق‌قلا و بندرترکمن به سبک‌های “ایلخی‌داری، سنتی و صنعتی” پرورش داده می‌شود

اسب ترکمن با داشتن بدنی کشیده و لاغر، گونه‌ای زیبا از نژاد اسب‌ محسوب می‌شود که بیشتر در منطقه ترکمن صحرای استان گلستان زیست کرده و پرورش می‌یابد و صادرات آن برای حفظ نژاد به خارج از کشور ممنوع است.

از گذشته پرورش اسب نزد قوم ترکمن‌ ساکن گلستان رایج بود و امروز هم این استان در دنیا به پرورش مادیان مشهور است.

اسب ترکمن گونه‌ای از اسب‌های اصیل ایرانی است که پیشینه‌ای طولانی در زندگی ترکمن‌ها دارد و با توجه به ویژگی‌های خاص‌اش در تمام امور ورزشی پرطرفدار بوده و علاقمندان حاضر هستند مبالغ هنگفتی را برای داشتن این اسب پرداخت کنند.

به گزارش مردم گلستان به نقل از ایرنا، شهرستان کلاله واقع در شرق استان گلستان پنج واحد فعال پرورش اسب و همچنین ۵۵۰ راس اسب اصیل ترکمن با بیش از ۱۰۰ نفر بهره بردار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا