اخبارانتخاباتسیاسی

مسعود پزشکیان نهمین رئیس‌جمهور ایران شد

مسعود پزشکیان با کسب اکثریت آرا در دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری نهمین رئیس‌جمهور ایران شد.

در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که ۵ ژوئیه برگزار شد، مسعود پزشکیان به پیروزی رسیده و نهمین رئیس‌جمهور این کشور شد.

محسن سلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور ایران در جمع خبرنگاران نتایج نهایی شمارش چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

مجموع آرای اخذ شده در کل شعب داخل و خارج از کشور ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۷۵ است که بر این اساس تعداد آرای مسعود پزشکیان ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ و ‏تعدادی آرای سعید جلیلی ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ است. میزان مشارکت نیز ۴۹٫۸ درصد است.

به این ترتیب مسعود پزشکیان به عنوان چهاردهمین منتخب جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌شود.

مسعود پزشکیان متولد سال ۱۳۳۷ در شهرستان مهاباد آذربایجان غربی است. او تحصیلات مقدماتی خود را در ارومیه گذارنده و در سال ۱۳۵۵ نیز با ورود به دانشگاه تبریز در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شده است.

او همچنین دارای تخصص جراحی عمومی و جراحی قلب بوده و طی سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۹ ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز را برعهده داشته است. پزشکیان دارای ۲ پسر و یک دختر است و پس از فوت همسر و یک فرزندش در سال ۱۳۷۳ طی یک سانحه رانندگی ازدواج نکرده است.

ورود پزشکیان به سیاست در دولت اول محمد خاتمی با انتصاب او به عنوان معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همراه بود. مسعود پزشکیان سپس در دولت دوم اصلاحات سکان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران را برعهده گرفت و علی‌رغم استیضاح در سال دوم وزارتش در مجلس در نهایت موفق به کسب دوباره رای اعتماد شد.

مسعود پزشکیان همچنین از سال ۱۳۸۶ همواره به عنوان نماینده تبریز در مجلس ایران حاضر بوده و در دوره دهم بین سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ با رای نمایندگان عضو فراکسیون امید اصلاح طلبان به عنوان نایب رئیس مجلس ایران انتخاب شد.

پزشکیان پیشتر برای نامزدی در انتخابات سال ۱۳۹۲ ریاست جمهوری ایران نیز ثبت نام کرده بود اما پس از ثبت نام اکبر هاشمی رفسنجانی انصراف داد. نامزدی مسعود پزشکیان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که طی آن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد نیز از سوی شورای نگهبان رد شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا