اجتماعیاخبار

روایت دنباله‌دار گم‌شدن در جنگل‌های گلستان؛ جای خالی نظارت دوربینی

گم شدن پیرمرد ۸۵ ساله خوزستانی در جنگل‌های علی‌آباد آخرین مورد از ناپدیدشدن بومیان و گردشگران در تفرجگاه‌های جنگلی گلستان است که کم توجهی به ریشه‌یابی حل این مشکل مانند استفاده از سامانه پایش تصویری در این مناطق، گردشگری گلستان را در دراز مدت دچار آسیب جدی خواهد کرد.

حدود یک سال قبل سها رضانژاد کوهنورد قائمشهری در جنگل‌های کردکوی ناپدید و پس از یک ماه جستجو جنازه ولی در منطقه سخت گذر و حوالی منطقه‌ای که گم‌شده بود پیدا شد. 

شهریور پارسال هم معین شریفی شهروند اهل کردکوی پس از رفتن به جنگل برای ورزش دیگر بازنگشت که جنازه وی نیز پس از حدود چهار ماه جستجو پیدا شد.

در آخرین نمونه از این مفقودی ها، پنجم تیرماه امسال در تفرجگاه کبودوال علی آباد کتول پیرمردی اهل شهرستان شوش استان خوزستان پس از جدا شدن از جمع خانواده دیگر بازنگشت و تلاش تیم های امدادی برای پیدا کردن وی هنوز به سرانجام نرسیده است.

فرماندار شهرستان علی آباد در خصوص گم شدن پیرمرد خوزستانی در جنگلهای کبودوال این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: این فرد یکی از مسافران ۲ دستگاه مینی بوس اعزامی از خوزستان بود که استراحت در پارک کبودوال توقف کردند.

مجتبی جمالی اظهار داشت: فرد مفقود شده برای اقامه نماز عازم نمازخانه شد اما پس از تاخیر چند ساعته، اعضای خانواده موضوع را به هلال احمر گزارش دادند و از همان زمان جستجو برای پیدا کردن وی آغاز شد.

وی گفت در یک هفته گذشته تمامی امکانات شهرستان و نیروهای امدادی هلال احمر، منابع طبیعی و کوهنوردان بسیج شده و این گروه‌ها منطقه مذکور را به دفعات در شعاع های فراتر از معمول پایش کردند اما تاکنون اثری از این فرد پیدا نشد.
 جمالی اظهار داشت: هرچند اخبار غیر رسمی مبنی بر دیده شدن فردی با البسه و مشخصات فرد مفقود شده در مناطق پیرامونی کبودوال به مرکز جستجو ارسال شد اما واکاوی و جستجو در مکان های مذکور نیز به نتیجه خاصی منتج نشد .

فرماندار علی آباد افزود: طبق اظهارات خانواده فرد گمشده، این پیرمرد ۸۵ ساله سابقه بیماری آلزایمر و یا فراموشی نداشته و از سلامتی مطلوب و نسبی برخوردار بوده است و با توجه به این که اشیای قیمتی و یا پول به همراه نداشت احتمال سرقت و چنین موارد پلیسی و امنیتی نیز محتمل نیست.

وی با اشاره به بروز حوادثی همچون گم شدن سها رضانژاد و یا معین شریفی در جنگل‌های کردکوی اظهار داشت: برای کنترل و مدیریت بهتر این تفرجگاه ها و جلوگیری از تکرار چنین حوادثی باید استفاده از تکنولوژی و پایش تصویری تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری استفاده کرد و متولیان با جدیت بیشتری این کار را در دستور خود قرار دهند.

روایت دنباله‌دار گم‌شدن در جنگل‌های گلستان؛ جای خالی نظارت دوربینی

جمالی گفت: مجهز نبودن تفرجگاه‌ها با هزاران بازدیدکننده در روز، یک ضعف ساختاری بزرگ محسوب می‌شود و تلاش داریم تا ماه های آینده  تعدادی دوربین برای پایش تفرجگاههای علی‌آباد در مناطقی همچون کبودوال و دهنه محمد آباد و زرین گل جانمایی و نصب کنیم.

وی همچنین گفت: با این وجود، تردد انفرادی یک پیرمرد کهنسال و یا کودکان خردسال در تفرجگاه های شلوغ و صعب العبور  گلستان پرمخاطره است و خانواده ها باید نکات ایمنی بیشتری را رعایت کنند.

ابراهیم قدمنان فرماندار کردکوی نیز پیشتر در گفتگو با خبرنگار از نبود دوربین های پایش در تفرجگاه های این شهرستان انتقاد کرد و خواستار ورود دستگاه‌های متولی در حوزه گردشگری و مدیریت شهری برای رفع این مشکل شده بود.

سرپرست جمعیت هلال‌احمر علی‌آبادکتول هم از ادامه عملیات جستجو برای یافتن پیرمرد ۸۵ ساله مفقود در جنگل کبودوال این شهرستان خبر داد.

ربیع اله افشانی اظهار داشت: عملیات جستجوی این پیرمرد خوزستانی که از  پنجم تیرماه در جنگل کبودوال علی آبادکتول مفقود شده همچنان ادامه دارد.

وی افزود: روزانه پنج تیم شامل یک تیم جاده، سه تیم کوهستان و یک تیم آنست متشکل از ۲۷ نجاتگر در عملیات جستجو شرکت می‌کنند.

افشانی گفت: در این عملیات جستجو علاوه بر خودروها و نیروهای به‌کارگیری شده، ۳۰ دستگاه موتورسیکلت آفرود و ۱۶ خودروی آفرود داوطلب و ۱۶۵ داوطلب هیات کوهنوردی، منابع طبیعی، شهرداری، نیروهای مردمی حضور دارند.

فرمانده انتظامی علی آبادکتول هم در این خصوص با اشاره به اعزام تیم‌هایی مجرب و ویژه به منطقه مورد نظر، گفت: بررسی‌های تخصصی و میدانی پلیس در این راستا آغاز شد و تا این لحظه مأموران به‌صورت شبانه روز با کمک معتمدان محل و تیم‌های امدادی، مشغول گشت‌زنی هدفمند برای یافتن این مسافر هستند.

الیاس تازیکه با بیان اینکه فرضیه‌های مختلف در دست بررسی است، ادامه داد: اعضای خانواده برای انجام تحقیقات بیشتر به مقر پلیس آگاهی منتقل شدند.

با توجه به واقع شدن گلستان در کریدور سفر زیارتی هموطنان سایر استانها به مشهد مقدس و برخورداری این استان از تفرجگاه های طبیعی و جنگل‌های هیرکانی، ضرورت نظارت بیشتر بر مناطق گردشگری امری معمول به نظر می رسد.

با وقوع حوادثی مانند گم شدن افراد در تفرجگاه ها و یا درگیری های شدید همچون نزاع چندی قبل در روستای جنگلی قرن آباد گرگان، مدیران دستگاه‌های اجرایی انتظامی و امنیتی باید بیش از پیش به فکر نظارت غیر حضوری با استفاده از دوربین و همچنین تشدید عملیات حضوری در این تفرجگاه ها باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا