اجتماعیاخباراقتصاد

نرماب، بزرگترین سد مخزنی استان گلستان امسال آبگیری می‌شود؟

به گزارش مردم گلستان به نقل از تسنیم ، نرماب بزرگترین سد مخزنی استان گلستان است که اوایل سال ۹۱ کلنگ زنی شد و قرار بود در مدت ۵ سال ساخته و به بهره برداری برسد. اما عدم انجام تعهدات دولت در زمینه تأمین مالی پروژه، مشکلات اجتماعی برای جابه جایی روستاهای مخزن سد و غیره سبب طولانی شدن روند اجرا شد.

سدی که اگر در موعد مقرر به بهره برداری می‌رسید دست کم نیمی از خسارت‌های ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی سیلاب نوروز سال ۹۸ را کاهش می‌داد. علاوه براین نقش این سد در تأمین آب بخش شرب، کشاورزی، محیط زیست و حتی صنعت نیز بسیار مهم و اثرگذار است.

آنطور که متولیان امر می‌گویند با بهره برداری از سد نرماب به ۴ شهر و ۱۳۰ روستای شرق استان با جمعیتی حدود ۵۵۰ هزار نفر آبرسانی می‌شود.

با پیگیری‌هایی که در یکی دو سال اخیر اتفاق افتاد میزان اعتبار تخصیصی برای تکمیل سد نرماب افزایش پیدا کرد و مسئولان از جمله استاندار گلستان قول آبگیری این سد در پایان اردیبهشت و خرداد امسال را داده‌اند. اما هنوز اقدامات اساسی و مهمی برای تکمیل ساختمان سد باقی مانده تا بتوان این پروژه را آماده آبگیری اولیه کرد.

هادی حق شناس در این باره گفت: این سد بزرگترین سد مخزنی استان است که معادل سه سد بوستان، گلستان و وشمگیر ظرفیت ذخیره سازی و تنظیم آب را دارد.

وی با بیان اینکه سد نرماب اوایل سال ۱۴۰۰ آماده آبگیری می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر نقشی که این سد در تأمین آب شرب و کشاورزی مردم شرق استان خواهد داشت، می‌تواند در کنترل سیلاب‌های احتمالی هم موثر باشد

قدرت الله عابدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز از اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این سد در بودجه ۱۴۰۰ خبر داده است.

سیدمحسن حسینی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان در این باره اظهار داشت: آبگیری سد نرماب نیاز به اقدامات پیوسته و زنجیروار دارد که  انجام هر اقدام به تنهایی نمی‌تواند ما را به مقصود نهایی آبگیری در زمان مقرر برساند، بنابراین هماهنگی در اجرای اقدامات و به موازات یکدیگر بسیار ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه خاکریزی بدنه و بقیه اجزای سد نرماب چهل چای مینودشت در یک ماه گذشته از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار بوده است، گفت: تاکنون حجم خاکریزی بدنه سد ۵٫۸ میلیون مترمکعب پیشرفت داشته است و حجم باقیمانده کل ۱٫۴ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه قرار است در سال جاری آبگیری اولیه این سد آغاز شود، اضافه کرد: حجم باقیمانده تا تراز آبگیری اولیه ۲۸۰ هزار متر مکعب است وسد در حال حاضر ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: پیشرفت تاسیسات هیدرومکانیکال سد نرماب در بخش خرید و ساخت ۸۲ درصد است که ۳۰ درصد نصب آن نیز انجام شده است.

حسینی بیان داشت: برای ریپ رپ اطراف سد همچنان با مشکلاتی مواجه هستیم که امید است با ادامه پیگیری ها این موضوع با همکاری بیشتر اداره صمت و کارخانه سیمان حل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا