اقتصاد

پیش‌بینی ایجاد ۴۰ هزار شغل در طرح‌های اقتصاد مقاومتی گلستان

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان گفت که اجرای کامل ۳۰ پروژه اقتصاد مقاومتی تعریف شده استان در سال آینده زمینه‌ساز ایجاد ۴۰ هزار فرصت شغلی است.

قدرت‌الله عابدی در گزارشی به خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز گلستان اظهار داشت: برای اجرای این پروژه ها در بخش‌های گوناگون استان بیش از ۵۲ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است.

وی بیان کرد: امسال ۲۴ پروژه اقتصاد مقاومتی در گلستان با اعتبار ۱۵ هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال و امکان ایجاد ۲۰ هزار و ۹۷۵ شغل اجرا می شود که ۱۰ پروژه حوزه کشاورزی با هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار و ایجاد ۱۷ هزار و ۹۱۵ شغل دارای بیشترین سهم در کمک به رونق اقتصاد و اشتغال استان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان افزود: سهم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از پروژه‌های امسال ۶ طرح با ۶ هزار و ۹۴۶ میلیارد ریال اعتبار و ایجاد ۳۹۵ شغل، سهم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهار پروژه با هزار و ۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزار و ۳۰ شغل، شرکت شهرک‌های صنعتی ۲ پروژه ۷۰ میلیارد ریالی و ایجاد ۹۰۰ شغل و سهم پارک علم و فناوری ۱۱۵ میلیارد ریال اعتبار و ایجاد ۸۲۰ شغل است.

وی بیان داشت: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام اولویت‌دار، حفظ اشتغال موجود و ایجاد مشاغل مولد، بهبود معیشت اقشار آسیب‌پذیر، افزایش ظرفیت تولید داخلی با تاکید بر ارتقای بهره‌‍وری عوامل تولید و استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده، بهبود محیط کسب و کار، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مقابله با بحران‌های زیست محیطی و جذب سرمایه‌گذاری در استان از محورها و اولویت‌های مهم در تعریف پروژه براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و انطباق حداکثری با اسناد بالادستی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان گفت: در ۳۰ پروژه اقتصاد مقاومتی تعریف شده برای سال آینده سهم جهاد کشاورزی ۹ پروژه، صنعت معدن و تجارت و میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی هر کدام پنج پروژه، شیلات چهار پروژه، منابع طبیعی و آبخیزداری به همراه شرکت توزیع نیروی برق هر کدام ۲ پروژه و شرکت شهرک‌های صنعتی، آب و فاضلاب و دامپزشکی هر کدام یک پروژه است.

عابدی ادامه داد: تکمیل و بهره‌برداری از کارخانه ریسندگی ماهوت شمال با ۲۰۰ فرصت شغلی، احداث فاز دوم شهرک صنعتی گنبدکاووس با ۲ هزار فرصت شغلی، ایجاد زیرساخت و راه‌اندازی مجتمع‌های گلخانه‌ای در سه بخش با مجموع هزار و ۶۵۰ فرصت شغلی، توسعه نوغان‌داری با تاکید بر تکمیل زنجیره پرورش با چهار هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی، توسعه زیرساخت‌های مجتمع تولید میگو در ۲ فاز چهار و شش هزار هکتاری با مجموع هفت هزار فرصت شغلی از مهم‌ترین پروژه‌های پیشنهادی اقتصاد مقاومتی سال آینده گلستان است.

وی ادامه داد: افزایش تولید میگو با اشتغال‌زایی سه هزار نفر، زراعت چوب با اشتغال‌زایی ۱۰ هزار نفر، ایجاد و بهره‌برداری از ۵۲ واحد اقامتگاه بوم‌گردی و مراکز گردشگری کشاورزی با اشتغال‌زایی ۲۵۰ نفر، تکمیل و بهره‌برداری از هتل‌های چهار و پنج ستاره با اشتغال‌زایی ۳۹۰ نفر از دیگر پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی گلستان در سال آینده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا