اجتماعیاخبار

کاخ آقامحمد خان قاجار در گرگان مرمت می شود

به گزارش مردم گلستان به نقل از ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی گلستان روز شنبه ۱۹ شهریور با اعلام آغاز مرمت کاخ آقا محمد خان آقاجار گفت : عملیات مردم این بنای تاریخی که در محوطه ناحیه مقاومت بسیج شهرستان گرگان قرار دارد پس از انعقاد تفاهم‌نامه در هفته‌های آینده آغاز خواهد شد تا از فرسایش این بنای فاخر جلوگیری شود.

کاخ آقامحمدخان قاجار در شهر گرگان شامل عمارت کلاه‌فرنگی عباس‌خانی، تنها عنصر باقیمانده از معماری دارالحکومه این پادشاه قاجاری است که در سال۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

در سال ۱۰۰۷ هـ. ق طبق دستور شاه عباس اول صفوی زمین های این محدوده به قیمت ۴۵ تومان از صاحبان آن جهت احداث دولتخانه خریداری گردید و بناهای متعدد دولتخانه در آن ساخته شد. این کاخ توسط آقامحمدخان قاجار در سال ۱۱۶۵ شمسی در باغ معروف به «عباس خانی» بنا شد و پس از به قدرت رسیدن وی از این مجموعه به عنوان محل اقامت و ستاد جمع‌آوری قوای نظامی استفاده می‌شد. سال ها پس از آن، پهلوی اول در ۶۰۰ متری این کاخ، عمارت خود را در پارک شهر کنونی بنا کرد که امروزه تبدیل به کاخ موزه شده و در دسترس عموم قرار دارد.

بخش‌های مختلف کاخ آقا محمد خان قاجار
این کاخ دارای بخش‌های گوناگون از جمله عمارت دارالعماره، دارالحکومه، عمارت کلاه فرهنگی عباس خانی و سلسیان خانی می‌باشد و کلاه فرنگی در غرب آن بود و سرای پذیرایی حاکم استرآباد به حساب می‌آمد. عمارت دارالاماره و دارالحکومه آن معروف و زیبا بود و اکثریت این بناها از سنگ ساخته شده بودند.
همچنین در اطراف کاخ توپ خانه و دیوان خانه هم بوده‌ که در زمان پهلوی اول تخریب شدند.

معماری و تزئینات کاخ آقا محمد خان قاجار
جیمز موریه جهان‌گردی که تقریباً ۲۰۰ سال پیش از این کاخ دیدن کرده‌است، از درب ورودی بزرگ طلاکاری و نقاشی شده باغ که اکنون اثری از آن بر جای نیست خبر داده و نوشته جلوی درب ورودی، میدانی است که به در اصلی کاخ منتهی می‌شود. از درب ورودی راهی کشیده که دو طرف آن را درختان مرکبات کاشته بودند و همه پربار بود. آخرین قسمت این راه به دیوانخانه عالی می‌رسد که دو ستون عظیم چوبی دارد که بر روی آن‌ها نقوشی از قهرمانان قدیم ایران دیده می‌شود.

در دو طرف دیوانخانه اتاق‌های وسیعی است که نقاشی‌های زیبایی دارد. از آنچه موریه توصیف کرده، اکنون خبر چندانی نیست.

ظاهراً این کاخ، نمای آجری گچی داشته که به دستور پهلوی اول، روی آن سیمان کشیده شده و با الحاقاتی که به آن اضافه شده این بنا تغییر شکل پیدا کرده‌است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا