اجتماعیاخبار

کمبود امکانات و کادر پزشکی خسته، سد راه مهار کرونا در گلستان

کافی نبودن امکانات و اقلام درمانی بیمارستانی، کاهش سطح رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کنار تن خسته و فرسوده درمانگران گلستان، پایان پیک پنجم کرونا در این استان را به موضوعی دور از ذهن و دشوار تبدیل کرده است .

با شیوع کرونا در بهمن ماه ۱۳۹۸ گلستان همانند بسیاری از استان های کشور با کمبود تجهیزات مرتبط با درمان این ویروس مواجه بود اما به دلیل شیب کند ابتلا در کنار همراهی خیران، بسیاری از نیازها در زمانی کوتاه برطرف شده و روند درمان بیماران کرونایی به صورت عادی جریان گرفت.

تعداد مبتلایان و افراد بستری به این ویروس در پیک اول و دوم به حدی بود که اقلام و تجهیزات درمانی مورد نیاز این افراد کفاف تعداد بیماران را نمی داد اما به مروز زمان با تهیه و واگذاری اقلامی مانند ۱۰ دستگاه ونتیلاتور، دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن و اکسیژن ساز و تانک های نگهداری اکسیژن، کمبود تجهیزات مراکز درمانی گلستان کمرنگ شد.

در موج سوم ابتلا به کرونا نیز با تقویت اقدامات پیشگیرانه هر چند تعداد بستری ها افزایش یافت اما رعایت بیشتر شیوه‌نامه‌ها در کنار تلاش کادر درمان و در اختیار داشتن تجهیزات مورد نیاز، گذر از این روزهای سخت را اندکی آسان کرد.

هنگامی که گلستان وارد پیک چهارم شد آمار مبتلایان و بستری شدگان به مرز هزار بیمار رسید و بار دیگر تجهیزات سخت افزاری بیمارستان ها توان خدمت به بیماران را از دست داد که این رویه تا ابتدای پیک پنجم ادامه داشت .

این روزها گلستان در موج پنجم شیوع کرونا به قله تعداد بستری شدگان در بیمارستان ها و مراکز درمانی و مبتلایان سرپایی رسیده و مواجهه بیشتر کادر درمان با سویه دلتا، تعداد پزشکان و پرستاران مبتلا به کرونا را با افزایش بیشتر مواجه کرده است.

شدت خطر سویه دلتای کرونا به حدی است که حتی تزریق واکسن کرونا موجب ایمنی کامل پزشکان و پرستاران از ابتلای دوباره نشد و در پیک پنجم حدود ۲۰۰ درمانگر گلستان با وجود انجام واکسیناسیون برای درمان کرونای خود در بیمارستان بستری بوده و یا به قرنطینه خانگی رفتند.

با وجود آنکه سخت‌افزار و اقلام پزشکی مراکز درمانی گلستان نسبت به سال ۹۸ چند برابر شده اما این تجهیزات به گفته مسوولان استان همچنان پایین تر از حد استاندارد است و تن خسته درمانگران توان گذر از پیک های بعدی این ویروس را ندارد.

سهیل احمدی یکی از پرستاران گلستانی که در ۱۸ ماه گذشته ۲ بار به کرونا مبتلا شده به ایرنا گفت: با وجود رعایت حداکثری شیوه نامه ها، حجم آلودگی مراکز درمانی به حدی است که اکثر پرستاران حداقل یک بار به این ویروس مبتلا شدند.

وی بیان کرد: بسیاری از درمانگران از نظر روحی و جسمی توان مقابله با این بیماری را ندارند و طولانی شدن روند مقابله با این ویروس بر زندگی شخصی و روحیات آنان تاثیر منفی زیادی گذاشته است.

تجهیزات مراکز درمانی گلستان نسبت به سال ۹۸ چند برابر شده اما این امکانات همچنان پایین‌تر از حد استاندارد است و تن خسته درمانگران، توان گذر از پیک‌های بعدی شیوع کرونا را ندارد.

این پرستار گرگانی ادامه داد: مشاهده فوت هموطنان و بیماران کم سن و سال در مراکز درمانی، جان باختن تعدادی از همکاران در حین خدمت و ابتلای اعضای خانواده به این ویروس آسیب روحی شدیدی به درمانگران وارد کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گلستان هم از ابتلای بیش از ۱۵۰ پرسنل کادر درمان استان به کرونا در پیک پنجم خبر داد و گفت: پرستاران و پزشکان و مراکز درمانی گلستان هر چند واکسینه شده اند اما قدرت سرایت بالای سویه دلتا کرونا بار دیگر همکاران ما را زمین گیر کرد .

عبدالرضا فاضل از اهالی گلستان خواست با پرهیز از برگزاری دورهمی مراسمات عروسی و عزا، کمک حال کادر درمان باشند .

وی گفت: بستری حدود ۲ هزار بیمار کرونایی و خدمات دهی در سه شیفت به این بیماران کار بسیار طاقت فرسایی است که موجب کم شدن فراوان انرژی و توان پرستاران و پزشکان گلستان شده است.

فاضل ادامه داد: طی ۲ سال اخیر هرچند اقلام و تجهیزات پزشکی زیادی برای گلستان خریداری و تهیه شده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

استاندار گلستان نیز در این خصوص گفت: نیروی انسانی و کادر درمان پس از ۱۸ ماه مراقبت مداوم از بیماران کرونایی فرسوده شده و فشار روحی و روانی فراوانی را تحمل می کنند.

هادی حق شناس اظهار داشت: هر چند گزارش ها و آمارهای ارائه شده حاکی از استمرار روند ابتلا به کرونا در گلستان است اما این رویه قابل کنترل و مدیریت بوده و با همراهی عمومی می‌توان رویه صعودی ابتلا به این ویروس و سرایت آن را کاهش داد.

وی با پیش بینی اینکه طی روزهای آینده روند افزایشی تعداد بیماران ادامه خواهد داشت افزود: در مراکز درمانی ‌تحت‌ پوشش دانشگاه علوم‌ پزشکی گلستان، حدود ۲ هزار بیمار مبتلا به‌ کرونا بستری هستند که از این ‌تعداد  ۲۰۰ بیمار روی تخت آی سی یو  درمان می شوند.

استاندار ادامه داد: تلاش کردیم با استفاده از توان خیرین، مشارکت بخش خصوصی و استفاده از اعتبارات دولتی امکانات سخت افزاری و اقلام پزشکی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گلستان را افزایش دهیم اما این روزها از نظر نیروی انسانی و کادر درمان به طور جدی در مضیقه هستیم.

حق شناس گفت :سهل انگاری و عادی انگاری نسبت به‌ کرونا افزایش یافته و کاهش چشمگیر استفاده از ماسک در کنار برگزاری مراسم و تجمعات، برگزاری دورهمی خانوادگی و رعایت نشدن پروتکل‌ها، مهار این ویروس را با دشواری همراه کرده است.

بر اساس اعلام دیروز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی گستان، در حال حاضر هزار و ۹۸۲ بیمار کرونایی در گلستان بستری هستند که از این تعداد حال ۹۶ بیمار وخیم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا