اجتماعیاخباراقتصاد

گزارش| وقتی دولت صورت مسئله را پاک می‌کند/ افزایش قیمت مرغ سفره‌های مردم را خالی‌تر کرد

به گزارش مردم گلستان به نقل از تسنیم، از نیمه دوم سال گذشته تا کنون کمبود برخی اقلام اساسی و گرانی بی‌سابقه انواع کالاها و خدمات، فشارهای اقتصادی و معیشتی بر شهروندان را بیشتر کرده است.

عدم تأمین بموقع ارز دولتی برای تهیه نهاده‌های دامی در کنار ارزهای ۴۲۰۰ تومانی که به جای واردات نهاده در جای دیگری هزینه شدند، حضور دلالان و واسطه‌ها در بازار و ناتوانی دولت در برخورد با متخلفان و کنترل بازار، سبب شد تا مرغ از سفره بسیاری از مردم پر بکشد.

صف‌های طولانی برای خرید مرغ، تخم مرغ، روغن و غیره در روزهایی که کرونا بسیاری از مردم را گرفتار کرده و هزاران نفر از مردم را به کام مرگ کشانده است، به خوبی نشان دهنده بی‌تدبیری مسئولان است.

در همین بازه زمانی مرغ دوباره گران شده است؛ ۳۰ مهرماه پارسال در جلسه ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ از ۱۵ هزار تومان به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش یافت. هرچند در ماه‌های گذشته بسیاری از مردم مرغ را با قیمت بیشتری خریداری کردند و حتی در برخی شهرها قیمت مرغ به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده بود.

کمبود مرغ با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی و ایستادن مردم در صف‌های طولانی حتی در تعطیلات نوروزی هم ادامه داشت و مسئولان هم در این چندماه بارها بر برخورد با متخلفان و رفع کمبود در بازار تأکید می‌کردند.

تا اینکه سخنگوی دولت روزهای قبل اعلام کرد در سال ۱۴۰۰ قیمت هیچ کالای اساسی گران نمی‌شود اما چند روزی از این موضوع نگذشته بود که ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ را به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش داد.

حالا در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان با این افزایش قیمت از مردمی که با ایستادن در صف می‌توانستند مرغ تهیه کنند، کاسته شده است در عین حال تا چند روز قبل که در بسیاری از فروشگاه‌ها مرغ پیدا نمیشد حالا با این افزایش قیمت قفسه‌ها پر شده است و کسی هم نیست که پاسخ دهد این مرغ‌ها تا چند روز که بازار به آن نیاز داشت کجا بودند و چرا به یکباره عرضه افزایش یافته است

رحمت اله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از ۶ ماه قبل به مسئولان دولتی گفتیم که برای تامین کالای اساسی ایام نوروز و ماه مبارک رمضان برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید تا مردم دچار مشکل نشوند اما دولتی‌ها در این مورد هیچ اقدامی انجام نداده و جلسات خود را در شب عید برگزار کردند .

نوروزی متذکر شد: وزرای کشاورزی و صمت باید به مجلس بیایند و پاسخ دهند که نهاده‌هایی که با ارزهای دولتی (نیمایی) وارد شدند کجا رفتند و این نهاده‌ها دست چه کسانی است؟

وی افزود: فردا با رئیس مجلس جلسه داریم تا برای گرانی‌ها و کمبودهای که ناشی از سو مدیریت‌های دولتی‌هاست گفتگو کنیم و وزرای مربوطه را به مجلس فرا بخوانیم.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صف‌ها زیبنده مردم ما نیست، گفت: مردم گله دارند و از گرانی‌ها ناراحتند و بخصوص مردم گلستان که قطب تولید مرغ کشور است و حتی درصد زیادی از بازار تهران را هم تامین می‌کند اما با کمبود مواجه می‌شود.

همانطور که مسئولان گلستانی گفته‌اند پارسال با ۲۸۵ هزار تن گوشت مرغ، گلستان نخستین تولیدکننده در کشور بود و طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار استان قرار شده بود که مرغ ۵ درصد پایین تر از قیمت تنظیم بازار در استان عرضه شود که این اتفاق عملا رخ نداد.

حالا هم که مشکل کمبود مرغ به طور کامل در گلستان برطرف نشده مسئولان این استان تمرکز خود را برای تأمین بازار مرغ برخی استان‌ها از جمله تهران گذاشته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا