اجتماعیاخبار

گلستانی‌ها چه انتظاری از شوراها دارند؟

به گزارش  مردم گلستان به نقل از خبر گزاری تسنیم، شوراها نهادی برآمده از خواست و نظر مردم هستند و بیشترین ارتباط را با مردم در شهرها و روستاها دارند.

توسعه، عمران و آبادانی، افزایش سطح خدمات رسانی به مردم در شهرها و روستاها، جذب سرمایه گذاری، ارتقای سرانه‌های مختلف از جمله فضاهای فرهنگی، ورزشی، فضای سبز و غیره از جمله موضوعاتی است که عمدتا در شوراها محل بحث و نظر قرار می‌گیرد و با توجه به اینکه تصمیمات شورایی، پخته‌تر و کارآمدتر است، در سال‌های اخیر شاهد بهبود سیمای شهرها و روستاها بودیم.

انتخاب کسانی که بتوانند فارغ از نگاه‌ها و نگرش‌های سیاسی و حزبی و منافع شخصی به مردم خدمت کنند، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه کرد.

داشتن وسواس و حساسیت برای انتخاب افراد متخصص و متعهد به رأی و نظر مردم می‌تواند شرایط را برای تشکیل شورایی کارآمد فراهم کند.

حالا در آستانه ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که در ۲۸ خردادماه برگزار خواهد شد مردم هم انتظارات بحقی از  شوراها دارند.

یکی از شهروندان در این باره گفت: کسانی که می‌خواهند به شورا راه پیدا کنند باید هم متعهد و هم متخصص باشند. شورای شهر و حتی روستا نیاز به حضور کارشناسان در حوزه‌های مختلف از مسائل اجتماعی و عمرانی گرفته تا فرهنگی و حقوقی نیاز دارد.

میرکریمی که از جامعه فرهنگیان است، گفت: اعضای شورا باید برنامه داشته باشند و اهل عمل کردن به برنامه‌ها و قول‌هایی که در ایام تبلیغات می‌دهند باشند. بهرحال این افراد قرار است ۴ سال به عنوان نماینده مردم برای شهر و روستا تصمیم بگیرند و بدون اینکه برنامه داشته باشند، نمی‌توانند موفق باشند.

یکی از دانشجویان هم درباره نقش مهم شوراها در توسعه، عمران و آبادانی و حتی محرومیت‌زدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان داشت: شوراها در مقیاسی کوچکتر مانند مجلس شورای اسلامی هستند و شهرداری مانند دولتی کوچکتر مجری مصوبات و طرح‌ها ولوایح است. بنابراین از قدرت بالفعلی برخوردار هستند اما اینکه اعضایی که به شورا راه پیدا می‌کنند چقدر از این ظرفیت‌های قانونی استفاده می‌کنند باید بررسی شود.

سرمدی گفت: پایبندی به قانون در تدوین و تصویب طرح‌ها و لوایح و در نظر گرفتن منفعت مردم و افزایش سطح رفاه مردم از موضوعاتی است که انتظار داریم شوراهای شهر و روستا به آن پایبند باشند.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی افراد فقط برای کسب جایگاه اجتماعی و رسیدن به مناصب بالاتر وارد شورا می‌شوند و بعد از اینکه توانستند جایگاه بهتری پیدا کنند به رأی مردم پشت می‌کنند. نمونه این افراد را دیدیم که با رأی مردم وارد شوراها شدند اما از قبل آن و با مطرح کردن خود از طریق رسانه‌ها به مجلس و جایگاه‌های مدیریتی بالاتری در دستگاه‌های دولتی رسیدند.

یکی دیگر از شهروندان درباره انتظاراتش از اعضای شوراهای اسلامی گفت: هر گوشه شهر که نگاه کنید مشکل وجود دارد و فردی که می‌خواهد رأی بگیرد و وارد شورا شود، باید برای مردم، جهادی کار کند.

خانم نذیری افزود: علاوه براین باید به مجموعه شهرداری کمک کنند تا سرمایه وارد شهر شود و طر‌ح‌ها و پروژه‌های بزرگ اجرا کنند. البته جوری نباشد که شورای شهرداری باشند تا شورای شهر. علاوه براین اگر شهرداری تخلفی کرد حتما به عنوان ناظر به آن رسیدگی کنند و خودشان هم منافع شهروندان را فدای منفعت شخصی و گروهی نکنند. شورای شهر جای تفکر اصلاح طلبی و اصولگرایی نیست و همه باید به مردم خدمت کنند.

در دوره پنجم شوراهای اسلامی به ویژه در شهرها اتفاقات تلخ و سوء استفاده‌های مالی زیادی اتفاق افتاد که هم در شهرداری‌ها و هم در شوراها افرادی دستگیر شدند که نشان دهنده عدم نظارت و عمل نکردن شوراها به وظایف قانونی است.

موضوعی که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هم درباره آن به شوراهای شهر تذکر جدی داده و گفته سوء استفاده‌های مالی و اختلاس در شوراها و شهرداری‌ها نشان می‌دهد شوراها در بعد نظارتی چندان به قانون عمل نمی‌کنند.

هادی حق شناس، استاندار گلستان هم با اشاره به اهمیت نقش شوراها اظهار داشت: کالبد شکافی و بررسی عملکرد شورا در حیطه مدیریت شهری و روستایی می‌تواند راهگشای انتخاب افرادی اصلح و شایسته باشد اما نباید فراموش کرد که بخش عمده‌ای از دستاوردهای امروز ماحصل تلاش اعضای شوراهای شهر و روستا در دوره‌های گذشته بوده است.

وی گفت: شوراها به عنوان پیشانی مدیریتی در شهر و روستا می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در توسعه داشته باشند که البته در این زمینه مشارکت مردم به عنوان اصلی‌ترین سرمایه اجتماعی بسیار مهم است.

استاندار گلستان افزود: گذشت ۲۲ سال از عمر شوراها این نهاد اجتماعی را به عرصه‌ای تاثیرگذار بدل کرده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد؛ فاصله‌ای که جز با آگاهی اعضای شورا و آموزش و ارتقای آگاهی شهروندان کم نمی‌شود.

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار است ۲۸ خردادماه برگزار شود که در پی آن بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ نفر در گلستان به شوراها راه پیدا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا