اخبارمذهبی

۴۵ بقعه متبرکه گلستان میزبان عزادارن حسینی است

 مدیرکل کل اوقاف و امور خیریه گلستان از برگزاری ویژه برنامه‌های محرم در ۴۵ امامزاده استان خبر داد.

حجت الاسلام حسین مهدیان صبح شنبه ۱۶ تیرماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال ویژه برنامه‌های محرم با عنوان «سوگواره بصیرت عاشورایی» در بیش از ۴۵ بقعه شاخص گلستان اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد از موقوفات با نیت مذهبی و سوگواری حسینی به ثبت رسیده است، افزود: بخش عمده‌ای از این موقوفات در زمان معاصر و رژیم استبدادی بوده که بسیاری از مظاهر اسلامی از جمله حجاب و تعزیه‌خوانی مخالفت می‌کردند اما علمای زیادی مردم را تشویق می‌کردند که موقوفات خود را در زمینه تقویت کاردهای معنوی و بصیرت افزایی در جهت نشر ارزش‌های عاشورایی وقف کنند.

مدیر کل اوقاف گلستان گفت: برنامه‌های سوگواره بصیرت عاشورایی از تاریخ ۱۷ تیر تا ۱۴ شهریور ۱۴۰۳ در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور در سه سطح اجرا می‌شود.

مهدیان به ویژه برنامه‌های پیش‌بینی شده در دهه اول محرم امسال اشاره کرد و گفت: برنامه‌های مشترکی با عنوان بصیرت عاشورایی و شمیم حسینی در راستای اجرای نیات واقفین خیر اندیش با همکاری دستگاه‌های فرهنگی، تشکل‌های مردمی و جهادی، هیئت امنا و اصحاب وقف و بقاع متبرکه در ۴۵ بقعه متبرکه در استان اجرا خواهد شد.

مدیر کل اوقاف گلستان به برگزاری همایش احلی من العسل ویژه دانش‌آموزان و نوجوانان حسینی اشاره کرد و گفت: این برنامه در تأسی از نوجوانان عاشورایی و گرامیداشت یاد و نام حضرت قاسم بن الحسن (ع) و با هدف آشنایی نوجوانان با فرهنگ عاشورا برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: همایش رهروان زینبی ویژه بانوان با هدف تبیین سیره و شخصیت حضرت زینب (س)، تشریح خطبه آن حضرت در کوفه از ویژه برنامه‌های تدوین شده دیگر است.

مهدیان همچنین به برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی، اقامه نماز جماعت به ویژه در عاشورا و تاسوعا در بقاع متبرکه از دیگر برنامه‌های اجرای در ماه محرم با ظرفیت بقاع متبرکه و اماکن مذهبی برشمرد و گفت: بیش از ۶۰ مبلغ روحانی برای فعالیت‌های مذهبی و تبیین شعائر دینی در ماه محرم امسال به نقاط مختلف شهری و روستایی این استان اعزام می‌شوند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه افزود: میزبانی از عزاداران و دستجات عزاداری، راه اندازی کاروان عزاداری و هیأت نوجوانان عاشورایی، سخنرانی و عزاداری با همکاری هیأت در بقاع متبرکه برپایی خیمه‌های معرفت با حضور مبلغین اعزامی و پخش آنلاین مراسم‌های شاخص از رسانه ملی، استانی و مجازی از دیگر برنامه‌های این طرح است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا