اجتماعیاخبار

۵۰۰ هزار بوته مرتعی در گنبدکاووس تولید می‌شود

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: امسال در ایستگاه «تولید نهال چپرقویمه» تعداد ۵۰۰ هزار گونه مرتعی از انواع «آترپیلکس»، «آگروپایرون» «النگاتوم» و «قره داغ» تولید می‌شود.

فرشید رحمانی  امروز در گفت‌وگو درگرگان اظهار کرد: هر ساله  مناطق در معرض خطر بیابانی شدن با هدف تقویت پوشش گیاهی و مقابله با بیابان‌زدایی شناسایی و بوته‌کاری می‌شود.

وی تصریح کرد: امسال نیز حدود یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از این اراضی شناسایی شده که تا پایان امسال بوته‌کاری می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: بخشی از این بوتهبه صورت مشارکتی با جوامع محلی و اتحادیه مرتعداران انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: امسال تعداد ۵۰۰ هزار بوته مرتعی از گونه‌های اترپیلکس ، اگروپایرون النگاتوم و قره داغ در ایستگاه تولید نهال «چپرقویمه» تولید و در مناطق شناسایی شده غرس می‌شود.

رحمانی درباره پروژه هلال آبگیر گفت: به منظور جمع‌آوری روان‌آب‌های بارشی پروژه های هلال آبگیر احداث می شود تا روان آب ها در پای نهال‌ها جمع شود.

وی افزود: امسال در منطقه «قولاق بورته» و «دده الوم» پروژه هلال آبگیر احداث شد تا زمینه کاشت نهال در پاییز و زمستان فراهم شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: با توجه به خشکسالی‌های پی در پی همه اقشار جامعه باید در حفاظت از پوشش‌های گیاهی موجود همکاری کرده و هر یک با غرس یک نهال یا بوته و حفاظت از آن به سرسبزی منطقه کمک کنند.

وی ادامه داد: با توجه به جمعیت ۳۵۰ هزار نفری شهرستان گنبدکاووس، اگر هریک یک نهال غرس کند تحول بزرگی در سرسبزی و پوشش گیاهی منطقه ایجاد می‌شود.

رحمانی ابراز کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ خانوار از ۳۴۱ هکتار از مراتع شهرستان ارتزاق می‌کنند که معیشت آنها به مراتع وابسته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا