اجتماعیاخبار

سهم استان گلستان حدود یک درصد تولید ناخالص کشور

به گزارش مردم گلستان،علی‌محمد زنگانه شامگاه پنجشنبه در نشست توسعه زنجیره‌های ارزش با حضور آیت‌الله سیدابراهیم رییسی رئیس جمهور اظهار کرد: ۷۰ درصد تولید ناخالص استان متعلق به بخش خصوصی است که باید زنجیره سهم این بخش افزایش پیدا کند.

استاندار گلستان گفت: از مجموع ۱۳ پروژه بزرگ و محوری استان، سه پروژه برای تسریع در اجرا اولویت بندی شده که اجرای آن با کمک بخش خصوصی موجب جذب سرمایه و افزایش سهم تولید ناخالص داخلی این استان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سند توسعه و پیشرفت اسناد برای ۳۰ بخش آماده شده و با حضور رییس جمهور از آن رونمایی می‌شود.

زنگانه افزود: با افزایش سهم گلستان در تولید ناخاص ملی، درآمد سرانه گلستانی‌ها به میانگین کشوری نزدیک‌تر خواهد شد. سرانه درآمد گلستانی‌ها در دولت سیزدهم از ۴۷ درصد به ۵۱ درصد رسیده است.

وی گفت: ارزش زنجیره طیور، غلات و توتون گلستان در کشور به ترتیب ۱۱، ۹ و ۸۰ درصد اما سهم ارزش افزوده این محصولات سه، سه و ۲۰ درصد است.و از شرکت دخانیات خواست برای گسترش ارزش افزوده زنجیره تولید توتون در این استان برنامه‌ریزی کند.

زنگانه بیان کرد: گلستان دارای ۱۳۵ کیلومتر نوار ساحلی است و ظرفیت مهمی برای تقویت اقتصاد دریامحور دارد.

وی بیان کرد: گلستان ظرفیت خوبی در تولید ماهیان خاویاری دارد که اگر به آن توجه شود، زودتر به هدفگذاری سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی تا ۵۰۰ میلیون دلار خواهیم رسید که راه‌اندازی کریدور شمال – جنوب این قابلیت‌ را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

استاندار گلستان گفت: این استان بزرگترین تولیدکننده دانه‌های روغنی کشور تا میزان ۵۰ درصد است، اما سهم ارزش افزوده آن بسیار محدود و پایین است.

زنگانه افزود: تنوع قومی و فرهنگی، ضمن تقویت سیاسی استان، می‌تواند سبب افزایش توسعه و زمینه کسب درآمدزایی مردم خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا